اندیشکده ی علمی مدیریت اسوه

دارای مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

محمود صلاحی: مدیریت در غرب صرفا بر مبنای سودپرستی است

  • 12:12 ب.ظ
مدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، گفت: مدیریت در غرب صرفا بر مبنای سودپرستی است. یعنی بیش از 90 درصد كار مدیریتی آنان بر مبنای كسب است. البته نه این كه ما نباید در مدیریت به سود برسیم. ولی همین سود هم باید بر اساس دوستی با مردم باشد. مدیریت در غرب صرفا بر مبنای سودپرستی است. به گزارش ایران خبر به نقل از ستاد خبری فرهنگسرای كتاب مستقر در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران، مراسم رونمایی از جلد دوم و سوم كتاب «مدیریت اسوه» نوشته دكتر محمود صلاحی، مدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد. نخستین سخنران این نشست، حجت الاسلام و المسلمین حسن ناصری‌پور بود كه درباره ویژگی‌های دو جلد اخیر كتاب «مدیریت اسوه» گفت: در هیاهوی دوره‌ای كه برخی درباره ناكارآمدی دین سخن می‌گویند، این كتاب نشان می‌دهد كه دین كارآمدترین راهی است كه می‌توان بر اساس آن عمل كرد. ما در دو جلد اخیر مانند جلدهای نخست و دوم، نگاه ساكتی به مقوله مدیریت اسلامی نداشتیم و نگاه علمی به این بحث داشتیم. حركت در جهت اسلامی كردن علوم انسانی طبق فرمایش مقام معظم رهبری است. اندیشكده مدیریت اسوه همین جا اعلام آمادگی می‌كند كه از تمام نهادهایی كه در این راه می‌توانند ما را یاری رسانند، حمایت كند....


دستور خدا به انسان برای آباد كردن زمین
حجت الاسلام عباس قدس، از اعضای اندیشكده مدیریت اسوه، سخنران دیگر این نشست بود كه درباره بخش كارآمدی و سیستمی دین سخن گفت.

وی با اشاره به اهمیت مسأله مدیریت گفت: پرسش این است كه آیا می‌توان از دین برای اداره انسان‌ها و قوم استفاده كرد؟ خداوند تبارك و تعالی، مسولیتی را بر عهده انسانها گذاشته و آن آباد كردن عالم است. خدا به انسان دستور داده كه برای آبادانی باید تلاش كند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه قزوین در ادامه افزود: ما دوخدایی و چند خدایی نیستیم. خدا برای كار درست دستورالعملی در اختیار ما قرار داده است. همه ما می‌دانیم كه منابع زمین محدود است ولی فناوری استفاده از آن محدود نیست. استفاده درست و بهره‌وری از امكانات «بركت» نام دارد.

وی با اشاره به ضرورت وجود نیروی انسانی كارآمد گفت: در كارخانه‌ها همواره ظرفیت واقعی كمتر از ظرفیت اسمی است. اگر می‌خواهید ظرفیت اسمی به ظرفیت واقعی تبدیل شود، باید به خدا توكل كنید. اگر امثال حضرت نوح (ع) رهبری مردم را بر عهده بگیرند، اگر یك دین رهبری و رهنمودهای زندگی را در اختیار مردم قرار دهد، شاخص‌های بركت و بهره‌وری به وجود خواهد آمد. خداوند در سوره نوح می‌‌فرماید که اگر نیروی انسانی کارآمد می‌خواهی، اگر «وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَل لَّکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَل لَّکُمْ أَنْهَارًا» می‌خواهید، پس «اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ».

وی با اشاره آیه 85 سوره بقره افزود: برخی به بعضی از آیات كتاب خدا ایمان می‌آورند و به بعضی دیگر، خیر. ولی بدانید در این حالت، دنیایتان هم خراب می‌شود و به ذلت می‌افتید. مدیریت دنیا باید بر مبنای حبی باشد كه منعبث از رحمان و رحیم است. از همین جاست كه بحث‌های مختلفی در این زمینه زیر نظر آقای صلاحی آغاز شده است. من امیدوارم كه ایشان به مبحث كارآمدی دین در اداره جوامع نیز به شكل كافی بپردازند.

مدیریت اسوه بر مبنای مولفه‌های ایمان، اخلاق، توانمندی، و عدالت است
دیگر سخنران این نشست، دكتر محمود صلاحی، رئیس اندیشكده مدیریت اسوه بود كه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: خوشحالم كه چند سالی است اندیشكده مدیریت اسوه كتاب‌هایی را در این حوزه با كمك علما و اندیشمندان منتشر می‌كند. مقام معظم معظم رهبری درباره تحقیق و افزودن بر علومی كه امروزه، در دنیا وجود دارد، سخنان ارزشمندی دارند كه بازگویی آنها در اینجا گرانقدر است. ایشان می‌فرماید: «باید تحقیق كنید. باید به فكر نظریه‌سازی باشید. (پس معلوم می‌شود كه ترجمه صرف دردی از ما دوا نمی‌كند) كلی گرفتن بی‌قید و شرط از نظریه‌پردازان غربی به شیوه ترجمه‌گرایی را غلط و خطرناك بدانید. ما در زمینه علوم انسانی به نظریه‌سازی احتیاج داریم.» در علوم انسانی زیربنایی‌ترین كار، مدیریت است. اگر مدیریت درست باشد، جامعه به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به سعادت خواهند رسید.

مدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در شرح دیگر سخنان مقام معظم رهبری گفت: ایشان استفاده از علوم و تكنیك‌هایی را كه در این زمینه در دنیا وجود دارد، رد نمی‌كنند. ولی معتقدند كه باید بر آن ها بیفزاییم و نقاط غلط آن را برملا كنیم. مدیریت اسوه بر مدار خدامحوری و دوستی خلق خدا و آفرینش‌های خداست. مدیریت در غرب صرفا بر مبنای سودپرستی است. یعنی بیش از 90 درصد كار مدیریتی آنان بر مبنای كسب است. البته نه این كه ما نباید در مدیریت به سود برسیم. ولی همین سود هم باید بر اساس دوستی با مردم باشد.

وی در ادامه افزود: ما باید بكوشیم تا تعارض‌هایی را كه مدیریت ما با قرآن دارد، برطرف كنیم. ما در مدیریت اسوه، می‌توانیم از تكنیك‌های دیگر كشورها در این حوزه استفاده كنیم. ما در مدیریت اسوه باید به 4 مولفه ایمان، اخلاق، توانمندی، و عدالت توجه كنیم.

وی با اشاره به فرمان طولانی امام علی (ع) به مالك اشتر گفت: بیت الغزل امام علی به مالك اشتر این بود كه مردم 2 دسته‌اند: یا برادر دینی تو‌ هستند یا در خلقت با تو در مساوات هستند.
صلاحی برای شرح مدیریت حب‌بنیان افزود: مدیریت ما در منزل «حب بنیان» است. مادری كه در منزل مدیریت را بر عهده گرفته است، بر اساس سودپرستی مدیریت نمی‌كند. مدیریت او بر پایه دوستی همسر و فرزاندان و كیان خانواده است. امروز مصداقی برای مدیریت حب‌بینان در جامعه، بالاتر از حضرت امام (ره) نداریم. مدیریت خدا هم بر این اساس است كه اگر كسی مدیریت او را بپذیرد، به ُیخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ می‌رسد. و ما خدا را شاكریم كه امروز ما زیر پرچم ولی فقیه سینه می‌زنیم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic